Książki, które polecam przeczytać

„I doszedł do wniosku, że ludzka percepcja, to tylko światło odbijające światło.”
Don Miguel Ruiz

To jest pierwsza książka, którą zaproponowałabym Państwu do przeczytania w celu szerszego zrozumienia i pogłębienia wiedzy. Przede wszystkim dlatego, że jak to mówią, pierwsze było „słowo”. Dziś wiemy, że słowo, zaraz za myślą stwarza nasz świat zewnętrzny i wszystkie wydarzenia, z tym słowem związane. W książce ‘Cztery Umowy” Don Miguel Ruiz przedstawia powody, które ograniczają ludzi i są przyjęte przez nich na wiarę i uznane jako prawdziwe. To przekonania, które pozbawiają nas radości i wywołują niepotrzebne cierpienie. Oparte na mądrości Tolteków cztery umowy dają klucz otwierający przed nami nowe życie w wolności, prawdziwym szczęściu i miłości. Tym kluczem jest piąta umowa, oczywiście, zrywająca dotychczasowe umowy. Don Miguel Ruiz urodził się w rodzinie meksykańskich uzdrowicieli. Jednak nie poszedł w ślady rodziny i wybrał studia medyczne, zostając chirurgiem. Jednak zdarzenie, w którym otarł się o śmierć, odmieniło jego życie. Rozpoczął intensywne studia autopoznawcze. Zaczął zgłębiać pod kierunkiem matki wiedzę i mądrość Tolteków i całe dalsze swoje życie poświęcił dzieląc się nią.

1. Szanuj swoje słowo!
Bądź uczciwy w tym co mówisz. Mów tylko to co naprawdę myślisz. Unikaj słów, które by krzywdziły innych. Nie oceniaj i nie obmawiaj! Używaj siły swego słowa tylko dla dobra prawdy i miłości! ‘Jedno małe słowo jest niczym zaklęcie, ludzie zaś posługują się słowem na podobieństwo adeptów czarnej magii, beztrosko rzucając na siebie klątwy.”

2. Nie bierz niczego do siebie!
Cokolwiek inni robią, nie robią z twojego powodu. To co mówią i robią jest wyłącznie projekcją ich własnej rzeczywistości. Kiedy uniezależnisz się od opinii i reakcji innych ludzi przestaniesz niepotrzebnie cierpieć.

3. Nie zakładaj niczego z góry!
Wyrażaj własne myśli tak jasno, jak to jest tylko możliwe.

4. Rób wszystko najlepiej jak potrafisz!
W zależności od różnych okoliczności po prostu staraj się na tyle, na ile cię stać, a unikniesz wyrzutów sumienia, poczucia winy i żalu.

‘Niczego się nie wyrzekać, do niczego się nie przywiązywać”
Anthony de Mello

„PRZEBUDZENIE” – cudowna książka, jakże aktualna w obecnych czasach, kiedy to coraz więcej osób się budzi do lepszego życia.
Wszyscy jesteśmy tacy sami, ni mniej, ni więcej. Przeglądamy się jeden w drugim, jak w lustrze. Różnimy się od siebie jedynie tym, że albo jesteśmy świadomi, albo jesteśmy nieświadomi. Bycie świadomym wyzwala w nas prawdziwe człowieczeństwo i pozwala nam dokonywać świadomych wyborów, takich, których efekty nie są dziełem przypadku. Pozwala nam wziąć 100% odpowiedzialności za własne życie. Wiemy bowiem, jak funkcjonuje związek pomiędzy tym, co myślimy, czujemy i jak postępujemy. Mamy w swoim władaniu klucze do otrzymania wszystkiego - od tego kim jesteśmy do tego, kim chcielibyśmy się stać.
Nieświadomość natomiast powoduje, że działamy bezwiednie, na autopilocie, w oparciu o nasze błędne przekonania, wzorce i wierzenia. I te zainstalowane w dzieciństwie i dorosłym życiu programy kreują naszą rzeczywistość. Bycie nieświadomym powoduje, że szukamy autorytetów na zewnątrz. I te autorytety decydują za nas, choć nic o nas tak naprawdę nie wiedzą. Jak mogą znać nas, jak nie znają siebie. Wierzymy w dzieło przypadku i w to, że rzeczy nam się wydarzają, a my nie mamy na to żadnego wpływu. Tak jest i tak musi być. Najcenniejszą rzecz w życiu -NASZE ŻYCIE- oddajemy pod kontrolę innym, bo nie mamy z sobą kontaktu. Pozwoliliśmy kiedyś sobie go odebrać. Czy zaczynacie widzieć i odczuwać różnicę? Czy pamiętacie swoje marzenia, jak byliście młodzi? Wszystko miało być inaczej. Czy czujecie straconą pozycję i stracone szanse? A może dusza domaga się prawdy o Nas i to wszystko jest błogosławieństwem?

Niech ten fragment książki stanie się inspiracją:
.. “Przebudzenie to duchowość. Ludzie najczęściej śpią, nie zdając sobie z tego sprawy…… Pozbawiają się tym samym możliwości zrozumienia niezwykłości i piękna ludzkiej egzystencji. Mistycy, niezależnie od wyznawanej przez siebie doktryny, zgodni są co do tego, że wszystko co nas otacza, jest takie, jakie być powinno. Wszystko. Cóż za przedziwny paradoks. Najtragiczniejsze jest jednak to, że większość ludzi nigdy tego nie jest w stanie zrozumieć. Nie są w stanie tego pojąć, gdyż pogrążeni są we śnie. Śnią sen prawdziwie koszmarny. W ubiegłym roku oglądałem w hiszpańskiej telewizji pewną historyjkę o mężczyźnie, który pukając do drzwi pokoju swego syna wołał:
- Jaime, obudź się!
Syn w odpowiedzi:
- Nie chcę wstawać, tato.
Poirytowany ojciec:
- Wstawaj, musisz iść do szkoły.
Jaime na to:
- Nie chcę iść do szkoły.
- Dlaczego?
- Są trzy powody ku temu – Stwierdził Jaime. – Po pierwsze, bo tam jest potwornie nudno; po drugie, bo mi dzieciaki dokuczają, a wreszcie po trzecie, bo nienawidzę szkoły.
Na to ojciec:
- To ja ci podam trzy powody, dla których powinieneś pójść do szkoły. Po pierwsze, bo to jest twój obowiązek; po drugie, bo masz czterdzieści pięć lat; i po trzecie, ponieważ jesteś dyrektorem szkoły.”

Tak! To jest nasz największy obowiązek, bo nie zabierzemy stąd ze sobą, żadnych materialnych zabawek. Zabierzemy jedynie i aż, całą naszą mądrość!

“Zatrzymaliśmy się na chwilę, by się spotkać, kochać, dzielić. To drogocenna chwila, ale przemijająca. Mały przystanek w wieczności. Jeśli będziemy dzielić się serdecznie, beztrosko i z miłością, stworzymy dla siebie nawzajem radość i obfitość. Wtedy okaże się, że warto było tę chwilę przeżyć.”
Deepak Chopra

‘’Siedem duchowych praw sukcesu” przedstawia potężne zasady, według których Wszechświat stwarza całą naszą rzeczywistość materialną – wszystko, co widzimy, słyszymy, wąchamy, czego smakujemy i dotykamy.
Sukces w życiu to nic innego, jak trwałe odczuwanie coraz większego szczęścia i spełnienia.
Duchowe prawdy – czyli prawa, jakimi kieruje Wszechświat nadają życiu większy sens, czyniąc je bardziej wartościowym, radośniejszym i pełniejszym w każdym swym przejawie.
Przede wszystkim jednak ilekroć sprzeciwiamy się czemuś w swoim życiu, owo coś uparcie w nim trwa. Poddając się duchowemu przewodnictwu zyskujemy całą energię, którą do tej pory angażowaliśmy na sprzeciw. W ten prosty sposób dajemy się ponieść nurtowi życia, polegamy na swojej intuicji i wiemy, że jesteśmy wspierani. Pierwsze Prawo - Czystej Możliwości doświadcza się w ciszy, poprzez medytację, nieosądzanie i łączność z przyrodą.
Pamiętaj! Kiedy osądzamy, to tak jakbyśmy wkładali rękę do kontaktu. To prawo uruchamia drugie Prawo - Dawana. Jego podstawą jest zdobycie umiejętności dawania tego, czego sami pragniemy. W ten sposób aktywizuje się działanie prawa czystej możliwości. Jeśli szukasz bogactwa, dawaj bogactwo; jeśli szukasz pieniędzy, dawaj pieniądze; jeśli pragniesz miłości, uznania i przyjaźni, naucz się dawać miłość, uznanie i przyjaźń. To co wewnątrz nas, to w świecie zewnętrznym.
To prawo z kolei aktywizuje trzecie Prawo - Karmy. Tworzymy dobrą karmę, a dobra karma wszystko w życiu czyni łatwym. Zauważamy, że nie musimy wkładać wiele trudu w realizację swych pragnień, a to automatycznie prowadzi do zrozumienia czwartego Prawa - Najmniejszego Wysiłku. Żyjemy wtedy w przepływie. Kiedy wszystko jest proste i przychodzi bez wysiłku, a nasze pragnienia stale się spełniają, zaczynamy spontanicznie rozumieć piąte Prawo - Intencji i Pragnienia. Nasze życzenia urzeczywistniają się swobodnie i bez trudu, a ułatwia nam to praktykowanie szóstego Prawa - Nieprzywiązywania Się. W moim odczuciu, to jedno z trudniejszych praw, ale jakże potężne. Bo to właśnie ono czyni z nasz niewolników na własne życzenie. Pragniemy wolności z jednej strony, a przywiązujemy się do ludzi i rzeczy z drugiej strony. I jesteśmy już skrępowani we własnym więzieniu. A dlaczego? Bo się boimy. Tak naprawdę boimy się życia i boimy się sukcesu, bardziej od porażki. Bo jak odniesiemy porażkę otrzymamy wsparcie z zewnątrz od innych. W przypadku sukcesu sprawa jest dużo bardziej poważna. Dopóki nie wdrapiemy się na szczyt, inni będą nas ściągać na dół, ale już, kiedy staniemy na szczycie i odniesiemy sukces przyjaciele pojawią się natychmiast. Nazwiemy to cudem:)) Dalej, w miarę jak coraz pełniej rozumiemy wszystkie te prawa, zaczynamy skupiać się na swoim prawdziwym celu życia, co prowadzi do realizacji siódmego Prawa - Dharmy.
Stosując to prawo, wyrażamy swoje niepowtarzalne talenty i spełniamy potrzeby innych. Zaczynamy tworzyć wszystko, czego pragniemy, zawsze, kiedy pragniemy. Stajemy się beztroscy i radośni, żyjemy pasją, kochamy, a nasze życie zaczyna wyrażać bezgraniczną miłość.

"Poznanie osobistej misji przyspiesza pojawianie się zbiegów okoliczności, które kierują nas w stronę odpowiedzi, zazwyczaj dostarczanych synchronicznie poprzez mądrość innych ludzi"

"Niebiańska Przepowiednia" - autor James Redfield. W Peru odnaleziono starożytny manuskrypt. Zawiera on dziewięć wtajemniczeń, które ludzkość ma osiągnąć, wchodząc w erę nowej, duchowej świadomości. W tej fascynującej powieści autor przedstawia porywającą wizję nowego, duchowego pojmowania świata, która właśnie wyłoniła się dla nas. W życiu każdego z nas pojawiają się tajemnicze zbiegi okoliczności, nagłe, niewytłumaczalne zdarzenia, które - prawidłowo zinterpretowane, wskazują właściwą drogę. Pozwólmy sobie żyć świadomie. Każde z tych wtajemniczeń odnajdzie nas we właściwym czasie i każde wyjaśni, w jaki sposób zrozumienie wpływa na nasze życie.

Pierwsze wtajemniczenie
Nie istnieją zbiegi okoliczności, ludzie zaczynają to odkrywać...przypadki wskazują nam ważne dla nas wydarzenia...

Drugie wtajemniczenie
Głębsze poznanie znaczenia poszczególnych wydarzeń z naszego życia może całkowicie odmienić jego dotychczasowe rozumienie...

Trzecie wtajemniczenie
Nasza uwaga, którą kierujemy na ważne cele, wzmacnia je energetycznie i sprawia że się realizują.

Czwarte wtajemniczenie
Ludzie wciąż walczą ze sobą o energię – próbując przejąć kontrolę nad inną osobą, dominującą – albo odgrywającą rolę ofiary i manipulując emocjami.

Piąte wtajemniczenie
Umiejętność wejścia w stan łączności z naturą, poczucie, że jesteśmy jednością z pięknem wszechświata pozwala uwolnić się od negatywnych emocji....

Szóste wtajemniczenie
Pozwala nam odkryć nasze własne scenariusze działania wobec innych ludzi, zobaczyć jak naprawdę funkcjonujemy w świecie i do czego nas to prowadzi, zaczynamy rozumieć naszą osobistą rolę...

Siódme wtajemniczenie
Rozwijająca się intuicja pozwala nam pełniej pokierować naszym życiem , inspirować się otaczającymi ludźmi, znajdować odpowiedzi na każde pytanie...

Ósme wtajemniczenie
Rozwijając zrozumienie „przypadków" w naszym życiu możemy pełniej zrozumieć znaczenie innych ludzi w nim, dostrzec subtelne połączenia, które wiążą nas ze sobą wzajemnie i wzmocnić je pozytywnie... Dziewiąte wtajemniczenie Celem i ukrytą umiejętnością człowieka jest takie podniesienie świadomości i wibracji, by jego ciało stało się czystą energią...